Comarch ERP XL - moduł IMPORT
Moduł Comarch ERP XL Import pozwala na pełną obsługę zakupów zagranicznych. Jest ściśle zintegrowany z pozostałymi modułami. Może być zastosowany zarówno do rejestrowania nabycia wewnątrzwspólnotowego, jak i klasycznego importu spoza Unii związanego z wykonywaniem odpraw celnych.
Moduł obsługuje pełny obieg dokumentów importowych, począwszy od zamówień importowych, poprzez faktury od dostawcy, przejście towaru przez skład celny, aż do wprowadzenia zasobów do magazynu i odpowiedniego zaksięgowania dokumentów wraz z rozliczeniem płatności. System umożliwia też przeprowadzenie procedury importu w sposób uproszczony, jak i nabycia wewnątrzwspólnotowego z częstymi dostawami towaru i okresowym fakturowaniem.
Dokumenty. Do dokumentów importowych należą: walutowe zamówienie do dostawcy, faktura importowa, SAD składu celnego, SAD oraz dokument przyjęcia zewnętrznego z importu.
Zamówienie importowe jest pierwszym, opcjonalnym dokumentem w obiegu dokumentów związanych z obsługą importu.
Faktura importowa z księgowego punktu widzenia jest źródłem zobowiązania wobec dostawcy, w związku z czym jej zarejestrowanie powoduje pojawienie się odpowiednich, walutowych płatności. Zatwierdzona faktura importowa staje się źródłem dokumentu SAD.
Dokument SAD stanowi podstawowy element całego modułu obsługi importu. Na jego podstawie wyliczana jest wartość zobowiązania wobec Urzędu Celnego, a także wartość, jaką będzie miał towar po wprowadzeniu na magazyn. Jest też dokumentem VAT.
Dokument PZI (Przyjęcie Zewnętrzne Importowe) jest ostatnim dokumentem należącym do ścieżki obiegu dokumentów importowych. Jest generowany automatycznie z zatwierdzonego SAD-u, zaś jego zadaniem jest wprowadzenie towaru na magazyn.
Okno listy dokumentów importowych (SAD) w module Import programu Comarch ERP XL
Lista dokumentów importowych
Skład celny. System umożliwia obsługę składu celnego. Towar może być do niego przyjmowany według procedury 7100, wyprowadzany według procedury 4071. Obu tym operacjom towarzyszy zarejestrowanie w systemie odpowiednich dokumentów SAD. Można również prowadzić sprzedaż zagraniczną wprost ze składu celnego z wykorzystaniem standardowych faktur eksportowych modułu Sprzedaż.
Koszty dodatkowe. System uwzględnia dodatkowe koszty takie, jak opłata za transport, pakowanie itp. zarówno w wyliczeniu należnych opłat (cło, VAT, akcyza), jak i w wycenie towaru przyjmowanego do magazynu. System oferuje standardowe mechanizmy uwzględniania takich kosztów, pozwala również na definiowanie własnych.
Nieustalona wartość dostawy. Funkcjonalność ustalania kosztu nabycia w dowolnym momencie, a więc również po sprzedaży przyjętego towaru, opisana dla modułu Sprzedaż, jest również dostępna w module Import. Znajduje tu ona nawet szersze zastosowanie z powodu rozbudowanych mechanizmów uwzględniania kosztów dodatkowych w wartości towaru.
Intrastat. Moduł umożliwia generowanie deklaracji INTRASTAT. Mogą one być drukowane lub eksportowane do plików zgodnych ze standardem obowiązującym przy składaniu deklaracji w formie elektronicznej.
Bardzo fajna profesjonalna obsługa szczególnie Pana Piotra H, polecam Urszula Solmatic.
Profesjonalna obsługa, godny polecenia.